Dracaena sanderiana yani şans bambusu bakımı nasıl yapılmalı?

Konuya geçmeden önce açıklık getirelim. Biz bu türe şans bambusu desek de ve aslında tipi bambuya benzese de şans bambusu bir bambu değildir. Dracaena cinsinin bir üyesidir. Draçena marginata, Dracaena fragrans, paşa kılıcı yani Sansevieria bu cinslerin türlerindendir.

Karmaşık gelenler için Bitkiler Latince isimleri ve anlamları yazısını okuyabilirsiniz 🙂

Peki şans bambusu bakımı nasıl yapılır?

Öncelikle tüm bitkiler gibi yapraklarının düzenli temizlenmesi önemlidir. Şans bambusunun suyu haftada bir yenilenmelidir. Direkt güneş ışığı istemez ama aydınlık çok sever. Pencere dibi değil de pencereden 1-2 metre uzaklıkta bakabilirsiniz. Her ay bambunuzu sudan çıkarıp köklerini iyice yıkayın ve buruşan çürüyen köklerini temizleyin. Şans bambusunun tepeleri kesildikten sonra mantarı ve diğer hastalıkları önlemek için balmumu ile kapatılır. Bu bölüme zarar vermemelisiniz. Suda çok mutlu olan şans bambusunu mutlaka içme suyu ile bakmalısınız. Çeşme suyundaki klor ve kimyasallar bitkilere zarar verin. Suyunu maksimum 7 günde bir değiştirmeye özen gösterin.

Yapraklarının uçları kararıyor veya kahverengi oluyorsa fazla tuz birikmesinden kaynaklıdır. Ya suyunu yeterince temizlemediniz ya da fazla gübre verdiniz anlamına gelir. Hiç gübre vermeseniz de suyunu düzenli değiştirerek bakabilirsiniz. Suda bakarken dibine birkaç çakıl taşı eklemek bitkinin dik durması için etkili olacaktır. Bambunun ilk boğumu su altında kalmalıdır. Her seferinde çakıl taşları ve vazoyu da temizlemeyi unutmayın.

Şans bambusunu toprağa da dikebilirsiniz. Toprak karışımı eşit miktarlarda kum, genel amaçlı torf ve peat moss yani turba yosunu karışımından oluşmalıdır. Toprakta şans bambusu bakarken toprağın hafif nemli olmasına dikkat edin. Haftada bir sulamak yeterlidir. Toprakta bakarken fazla sularsanız hızlıca çürümesine yol açarsınız. Benim önerim suda bakmak. Hem enteresan görünüyor hem de köklerin büyümesini izlemek müthiş keyifli.

Ev Yeşili