Kediler Bahçeme Kaka Yapıyor, Nasıl Önlerim?

Popüler

Kediler bahçeme kaka yapıyor nasıl önlerim sorusu en sık aldığım sorulardan biri. Benim de bahçemde bolca tüylü dostumuz var ve ben de sık sık minik kakacıklarla karşılaşıyorum.

Bahçede sebze yetiştirenler, bahçesinde çıplak ayakla gezmek isteyenler ya da kötü kokudan rahatsız olanlar için elbette kedi kakası hoş bir karşılaşma değil. Bu konuda araştırma yaparken Paul Trott isimli bir kedi uzmanının önerilerine denk geldim. Benim iç mekanda denediğim ve başarılı bulduğum önerileri görünce sizinle de paylaşmak istedim.

Kedi dışkısı problemi yalnızca rahatsız edici görüntüsü ve kokusu ile değil toksoplazma riski sebebiyle de ciddiye alınması gereken bir konu. Hem insanlara hastalık bulaştırma hem de toprağı kirletme konusunda sıkıntılı. Özellikle benim gibi bahçede sebze yetiştiriyorsanız fesleğenlerin dibinde kedi kakası görmek istemezsiniz.

Kediler, bol ve gevşek topraktan daha çok hoşlanıyor. Malçlama yaptığım bölgeleri de sevdiklerini görüyorum. Paul Trott’un kedilere karşı önerilerine kulak verelim.

Kediler Bahçeme Kaka Yapıyor, Nasıl Önlerim?

Kedi uzmanı Paul Trott’a göre kedilerin bir bahçeye girmek istemesinin ana nedeni o alanı kendi bölgeleri olarak işaretlemek istemeleri. Elbette yalnızca meraktan ziyaret ediyor da olabilirler.

Kedilerin bahçeye girmesini önlemek için bahçenin çevresine kümes telinden bir koruma kalkanı yapmayı deneyebilirsiniz. Çöp kutularının kapaklarını kapalı tutmak da yine cezbedici elementleri aza indirgemek için önemli.

Tüm bu önlemlere rağmen kediler bahçenize minik ziyaretler gerçekleştirebilir ve size kaka formunda sevimsiz hediyeler bıkabilir. Paul Trott şöyle diyor:

“Kediler portakal ve limon kabuğundan hoşlanmazlar, bu yüzden bunları yere atmak, patilerinin dokunmasından hoşlanmayacakları için etrafından dolaşmak zorunda oldukları anlamına gelir.”

Portakal ve limon kabuklarını suda bekletip bir tür solüsyon hazırlayarak bahçeye sıkmak da bu yöntemlerden biri. Özellikle geniş bir bahçeniz varsa kabukları serpmeye çalışmaktan çok daha pratik bir yöntem.

Kedileri Bahçeden Uzak Tutma Yolları

Oldukça geniş bir bahçem var ve maalesef tam anlamıyla bir caydırma söz konusu değil. Öncelikli olarak gördükçe pist diyerek uzaklaştırma yoluna gidiyorum lakin elbette bunun çok etkili olduğunu söyleyemem.

Portakal ve limon kabuğu çözümünü iç mekanda kendi kedim Muffin’in bitkilerime sataşmasını önlemek için kullanmış ve başarılı olmuştum. Solüsyon hazırlayıp bahçeye sıkmayı deneyeceğim.

Bunun haricinde özellikle sebze tarhına girip kaka yapmaları en büyük problemim. Tarhlardaki bitkilerin boyu alçaksa üstüne çit kapatıyorum. Üstünü kapatamayacağım tarhların ise kenarlarına minik çıtalardan çit yapıyorum ki üzerinden atlayamasınlar.

Çözümlerim şimdilik bunlarla sınırlı. Gelip gezmelerinde hiçbir sorunum olmasa da mutfak otlarıma kaka yapmaları benim için kabul edilemez bir durum. Barışçıl çözümlerle bu problemi çözmeye çalışıyorum. Yeni bir yöntem bulursam mutlaka paylaşırım.

Sizin denediğiniz bir yöntem varsa lütfen sosyal medya kanallarından bana ulaştırın. Bahçenizde keyifli bir köşe oluşturmak isterseniz bir ileridönüşüm projesi olarak eski araba lastiklerinden dekoratif çiçeklik yapımı yazısını okuyabilirsiniz.

Mutlu bahçeler

- reklam -
- reklam -

Son Yazılar

- reklam -

Önerilenler

- reklam -