Burçlara göre beslenme, burçlara göre kıyafet, burçlara göre renk var da burçlara göre bitki türleri neden olmasın?

Kova ( 20 Ocak – 18 Şubat): Leş Kaktüsü

Burçlar aleminin en nevi şahsına münhasır burçlarından olmak hoşuna gidiyor biliyoruz. Bu sebeple bitkiler aleminin de nadide türlerinden biri olan leş kaktüsü (Huernia zebrina) tam size göre bir tür. Bilimkurgu romanından fırlamış gibi görünen leş kaktüsü kolay bakımı ve özgür ruhu ile kolay anlaşılabilir ve özgür ruhlu kova burçları için ideal bir tür.

Balık (19 Şubat – 20 Mart) : Tesbih Çiçeği

String of pearls ya da teşbih çiçeği balık burçları için güzel bir tercih. Hayal etmeyi seven ve çocuksu neşenize uygun bir tür olan teşbih çiçeği uzun dallarından sarkan boncuk görüntüsü ile sizin gibi eğlenceli bir tür. Bakımı kolay olmasının yanı sıra mis gibi kokan beyaz çiçekleri ile bayılacağınız bir sukulent türü.

Koç ( 21 Mart – 19 Nisan) : Kaktüs

“Benimle uğraşma” lafı Koç burçlarının mottosu olabilir. Net ve kararlı özellikleri ile bilinen koç burçları için en ideal türler de tahmin edersiniz ki kaktüs türleri. Koç burçları adeta bir kaktüs gibi sınırını çizmeyi bilir. En zorlu koşullarda bile yeşerebilen kaktüsler gibi koçlar da tüm zorluklara rağmen yeşerebilir. Üstelik kaktüslerin bakıma ihtiyaç duymayan doğaları çabuk sıkılan ve yeni fikirlere yelken açan koç burçları için idealdir. Merak etmeyin. Onları unutup başka bitkilere heves etseniz bile kaktüsler bunu tolere edebilir.

Boğa ( 20 Nisan – 20 Mayıs) : Yeşim bitkisi -Crassula ovata

Tutarlı, güvenilir ve en zor şartlarda bile dik durmayı başaran boğa burçları için en ideal bitki türü elbette ki crassula ovata ya da yeşim bitkisi. Fazla ilgi istemeyen ve genelde ortamı sakinleştiren bir bitki olan crassula ovata bu özelliği ile de boğa burcu insanlarına benziyor.

İkizler ( 21 Mayıs – 20 Haziran) : Hava bitkileri

Hava grubu burçlarından biri olan ikizler için en doğru tercih şüphesiz ki hava bitkileri. Dizginlenemeyen ve sınırlanmaktan hoşlanmayan ikizler burçları gibi hava bitkileri de toprakta değil diledikleri yerde tutunarak büyür. Her türlü şarta uyum sağlayan hava bitkileri bu özelliği ile de bir adaptasyon ustası olan ikizler burçlarına benzer.

Yengeç ( 21 Haziran – 22 Temmuz) : Küstüm çiçeği

Hisli yengeçler için tabii ki küstüm çiçeği en ideal bitkilerden. Hassas, tutkulu, şefkatli ve başkalarına emek vermekten keyif alan yengeç burçları için hassas küstüm çiçeği uygun olacaktır. Ancak küstüm çiçeğine fazla dokunursanız yapraklar zayıflar ve size tepki vermez. Tıpkı yengeç burçları gibi. Fazla üzerine gelirseniz bir süre sonra sizinle arasına bir set çeker ve gönlünü almak pek kolay olmaz.

Aslan ( 23 Temmuz – 22 Ağustos ) :Begonya Rex

Dediğim dedik, renkli kişiliğe sahip ve ilgiyi toplamayı bilen aslan burçları için begonya rex biçilmiş kaftan. Çeşitli renklerdeki begonya rex bulunduğu ortamda hemen öne çıkar ve tüm dikkati üzerine toplar.

Başak ( 23 Ağustos – 22 Eylül) : Dua çiçeği

İnzivaya çekilmeye meyilli, ihtiyaçlarınıza bağlı ve belirli bir yol izlemekten hoşlanan başak burçları için ideal bitki elbette ki dua çiçeği. Geceleri yaprakları kapatıp inzivaya çekilen, yeterince güneş ışığı almazsa yapraklarını kapatmayan dua çiçeği aynı başak burçları gibi gereken şartlar sağlanmazsa tepki gösterir.

Terazi ( 23 Eylül – 22 Ekim): Barış çiçeği

Huzurlu, barışçıl, uyum sağlayabilen ve güzel şeylerden keyif alan doğasıyla terazi burçları için seçtiğimiz bitki barış çiçeği. Beyaz çiçekleriyle etrafına huzur veren barış çiçeği fazla talepkar da değildir.

Akrep ( 23 Ekim – 21 Kasım) : Sinekkapan bitkisi

Geldik yine burçlar aleminin en keskin kenarlı burcu akrep burcuna. Akrep burçları gizemli, dikkati üzerine çeken ancak tanıdıktan sonra uzaklaşmak istemeyebileceğiniz türden kişilerdir. Tıpkı sinekkapan bitkisi gibi. İlginç görüntüsü ile sizi cezbeden ve kapanı içine girdiğinizde çıkmanız pek mümkün olmaz.

Yay ( 22 Kasım – 21 Aralık) : Paşa kılıcı

Adaptasyon ustası olan yay burçları için ideal tür paşa kılıcı. Her türlü ışıkta ve sıcaklıkta hayatta kalabilen paşa kılıcı görüntüsü ile de yay burçlarının karakteristik duruşunu sergiler. Yay burçlarının dayanıklılığı ile paşa kılıcının dayanıklı tabiatı birbirine benzer.

Oğlak ( 22 Aralık – 19 Ocak) :Bonsai

Geleneksek, inatçı ve çalışkan oğlak burcuna uygun bitkiler elbette bonsailer. Yüzyıllık bir budama tekniği ile hazırlanan bonsailer sizin geleneksel tutumunuzla birebir örtüşür.

Kaynak: Lacey Ramburger / The Spruce.