İngilizce’de “herb” kelimesinin Türkçe karşılığı ot, bitki, şifalı bitki. Bu bitkiler genelde alternatif tıpta veya yemek tariflerinde kullanıldığı için “nebat” kelimesi de iyi bir karşılık olabilir. Ancak daha sık bir kullanım açısından şifalı ot demeyi tercih ediyorum. Geleyim asıl konumuza. Bitkilerin büyük bir bölümünün direkt güneş ışığı almayan bir ortam istediğini söyleyip duruyoruz ama bu şifalı otlar bildiğiniz güneşe aşık. Bol bol güneş ışığını pek seviyorlar. Dolayısıyla balkonda ve evin bahçesinde yetiştirmek için çok ideal seçenekler.

Fesleğen – Ocimum basiliccum

Ocimum basiliccum yani fesleğen hem bakımı en kolay hem de binbir faydası bulunan bir şifalı ot. Aklınıza gelebilecek hemen her yemeğe ve salataya ekleyebilirsiniz. Kuraklıktan pek hoşlanmadıkları için ya çok dikkatli bir sulama düzeni oturtmalısınız ya da dibinin nemli kalmasını sağlamak için saman ile örtme işlemi uygulayabilirsiniz. Fesleğenin daha gür çıkması ve yeni sürgün vermesi için tepelerini makasla kırpmayı unutmayın.

Frenk kimyonu – Carum carvi

Carum carvi Frenk kimyonu ya da Fars kimyonu olarak biliniyor. Genelde ekmek yapımında kullanılan bu şifalı ot, faydalı böcekleri bahçenize çekme konusunda da oldukça başarılıdır. İki yıllık bir bitki olan frenk kimyonu ilk yıl yaprak ve kök büyütür, ikinci yıl çiçek açar. Eğer ekmek yapımında kullanmak için dikiyorsanız hasat için 1 yıl 2 ay gibi bir süre beklemeniz gerekeceğini unutmayın. Güneşli bir alanda otsuz bir bölgeye dikmek ve humuslu toprak kullanmak doğru olacaktır.

Kişniş – Coriandrum sativum

Coriandrum sativum yani kişniş, çok hızlı büyüyen tabir-i caizse arsız otlardan 🙂 Hava ısındığında yeterince sulanmamışsa hızla solabileceği için sulanmasını ihmal etmemek gerekir. Kişniş, faydalı böcekleri bahçenize çekmenin en güzel yollarından biri olabilir. Humuslu toprak sever.

Dere otu – Anethum graveolens

Anethum graveolens ya da dere otu mezelerde en çok kullandığımız otlardan biri. Uzun ve eğrelti otu görünümlü yapraklarıyla bahçenin bir köşesinde şahane görünebilir. Killi toprak seven dere otu güneş de gördü mü sarı sarı çiçeklerini açtıkça açar.

Lavanta – Lavandula angustifolia

Lavandula angustifolia yani bildiğimiz adıyla lavanta en farklı şekillerde kullanılan otlardan biridir. Mor güzel lavanta esanslardan baş ağrısına iyi gelen yağlara, kendin yap projelerden dekorasyona kadar pek çok amaçla kullanılır. Akdeniz bitkisi olan lavanta bol güneş ışığı ister. Bir kere tutundu mu fazla sulanmaya da ihtiyaç duymaz. Lavantanın hem yaprakları hem de çiçekleri müthiş bir koku yayar.

Ev Yeşili