Orkide yaprak sararması ne anlama gelir?

Popüler

Soru: Orkide yaprak sararması ne anlama gelir?

Bitkilerde yaprak rengi değişimi, farklı sorunların habercisidir. Orkide yaprakları sararıyorsa bu birkaç sorunun belirtisi olabilir. Sorunlara sebep olabilecek durumları tek tek kontrol ederek gerçek sorunun ne olduğunu keşfedebilirsiniz.

Orkide yaprak sararması neden olur?

  • Fazla güneş ışığı alan orkide yaprakları sararabilir. Güneş yanığı genelde yuvarlak yanıklar ve yuvarlak çevresinde kurumalarla kendini gösterir.
  • Düşük sıcaklıklar özellikle kış aylarında cama yakın orkidelerde görülebilir. Veya oda sıcaklığı aniden düşüyorsa orkide üşür ve orkide yaprakları sararabilir. Daha kuytu ve ılık bir lokasyona alın.

İlgili: Orkide tomurcukları açmadan dökülüyor neden?

  • Kök çürümesi, orkide yaprak sararması probleminin bir diğer sebebi olabilir. Kökleri kontrol edin. Saksı dibinde su olmadığından emin olun. Kök çürümesi başladıysa derhal saksı değiştirin ve çürümüş yumuşamış kökleri dikkatlice temizleyerek yeni ve kuru orkide toprağına dikim yapın.
  • Bir diğer sebep de yaprak zararlıları olabilir. O konu şu yazıda var:

Yaprak zararlıları ile mücadele

Bitkilerle ilgili sorunları çözerken her seferinde bir durumu değiştirerek gözlemlemelisiniz. Yani hem sulamasını hem lokasyonunu aynı anda değiştirmemelisiniz ki sorunun neden kaynaklandığını test edebilesiniz.

Orkide Bakımı ile ilgili 10 soru 10 cevap

Yeşil günler

🍃 https://www.instagram.com/evyesili/

🍃 https://evyesili.com/

🍃 https://www.facebook.com/pg/evyesili/

🍃 https://www.gizemaydogan.com/

🍃https://www.youtube.com/c/RootsBuds

 

- reklam -
- reklam -

Son Yazılar

- reklam -

Önerilenler

- reklam -