Areka palmiyesi bakımı : Gövdede siyah noktalar

Popüler

Areka palmiyesi bakımı ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri gövdede minik minik siyah noktalar oluşmasıdır. Bu siyah noktalar neden olur nasıl geçer?

 ? Sorun: Areka palmiyesi alt gövdede siyah noktalar neden olur?

Areka palmiyesinde özellikle genç değil olgun bitkilerde köklerin hemen üzerindeki toprağa yakın gövde bölümünde siyah noktalar görülür. Bu durum mineral birikmesi sebebiyle oluşur. Ya da yeni alınan bitkilerde toprak karışımı eski ve arındırılmamış ise biriken tuz yoğunluğu bitkinin alt gövdesinde siyah noktalara yol açar.

?‍? Çözüm: Toprağın yıkanması ve minerallerden arındırılması önerilmektedir. Halihazırda toprak değişim zamanı geldiyse toprak değişimi de yapılabilir. (Bahar ayları önerilir)Oda sıcaklığında suyun altında tercihen lavaboda bol miktarda su akıtılmalı ve dolayısıyla biriken fazla minerallerin deliklerden akıp gitmesi amaçlanmalıdır. Delikli saksı mineral birikmesini önlemesi açısından da önemlidir. Aynı şekilde sürekli alttan daldırma yöntemi ile sulamak da mineral birikmesine davetiye çıkarır. Bu işlemin sürekli tekrarlanmasına gerek yoktur.

Siyah noktalara mantar hastalıkları da sebep olabilir. Neem ağacı yağı ile silerek problem çözülebilir.

Ev Yeşili

- reklam -
- reklam -

Son Yazılar

- reklam -

Önerilenler

- reklam -