Fide şaşırtma nedir?

Popüler

Tohum ekimi ve çimlendirme ile ilgili yazılarda sık sık karşımıza çıkan fide şaşırtma nedir?

Fide şaşırtma, tohum ekimi sonrasında çimlenmeyi takiben yüzeye çıkan fidelerin köklerinin daha güçlü gelişmesi için çimlendirme yapılan saksı veya ortamdan alınarak tarlaya, bahçeye, saksıya, viyollere, sebze yataklarına veya tavalara dikilmesi işlemi için kullanılan bir tanımdır.

Özellikle sebze tohumları genellikle bakımının kolay olmasını sağlamak ve maliyetleri azaltmak için küçük tahta kasalara ekilerek çimlendirilir. Lakin tohumların çimlenme döneminden sonra hızla gelişen fidelerin ufacık alanda dip dibe durması doğru değildir. Nitekim tohumlar çimlendikten sonra şaşırtma yani yerini değiştirme yapılmazsa, çimlenme rekabeti durumu söz konusu olabilir ve birbirini ezmeye başlayan tohumlardan istenilen verim alınamaz.

Bu sebeple çimlenme gerçekleştikten sonra fideler, köklerine zarar gelmeyecek şekilde yapraklarından tutularak ihtiyaç duyacakları alana göre viyollere, tarlaya veya minik saksılara alınır.

Fide şaşırtma her tohum için gerekli midir?

Her tohum çimlendikten sonra fide şaşırtma işlemine ihtiyaç duymaz. Burada hem hangi bitkinin tohumunu çimlendirdiğiniz hem de tohumları ilk aşamada çimlendirirken nasıl bir alan tercih ettiğiniz önemlidir.

Örneğin maydanoz, tere, dere otu gibi tohumlar şaşırtmaya ihtiyaç duymaz ve direkt olarak yetiştirilmek istenilen alana dikilerek yetiştirilir. Ancak domates, patlıcan ve biber gibi sebze tohumlarında şaşırtma yapmak elzemdir.

Şaşırtma işlemi esnasında iyi çimlenmemiş, hastalıklı ve sorunlu fideler de ayıklandığından bu işleme bazı durumlarda seyreltme de denilebilmektedir. Halk arasında şaşırtma yerine fideleme deyiminin de kullanıldığı bilinmektedir.

Her tohumun çimlendirilmesi ve şaşırtılması ile ilgili farklı bir yöntem izlendiğinden bitki özelinde araştırma yapmak önemlidir.

🍃 https://www.instagram.com/evyesili/

🍃 https://evyesili.com/

🍃 https://www.facebook.com/pg/evyesili/

🍃 https://www.gizemaydogan.com/

🍃https://www.youtube.com/c/RootsBuds

- reklam -
- reklam -

Son Yazılar

- reklam -

Önerilenler

- reklam -