Az ışığı tolere edebilen 4 ev yeşili

Popüler

Az ışık alan ortamda da hayatta kalabilen bitkiler ile evinizin yarı aydınlık köşelerini yeşillendirebilirsiniz.

Bitki bakımı ile ilgili br program çekmeye karar verdiğimizde birkaç gün program ismi aradık haliyle. “Houseplant” için “ev bitkisi” karşılığına da bir türlü içimiz ısınamamıştı. Bir anda ortaya atılan “Ev Yeşili” çok tatlı oldu diye düşünüyorum. Bu sebeple bitki yerine ev yeşili dersem şaşırmayın. Şimdi az ışıkla iyi geçinen ev yeşillerine gelelim.

Az ışıkta yaşayabilen bitki ne demek?

Az ışık isteyen demek ışık istemiyor demek değil, öncelikle bunu bir netleştirelim. Bitkiler hayatta kalabilmek için ışığa ihtiyaç duyarlar. Hatta az ışık isteyen demek aslında bir nevi dil sürçmesi. Az ışığı tolere edebilen dersek daha doğru olur. Fakat sık sık az ışık isteyen deyip geçiveriyoruz. Bu farkı öncelikle bilelim 🙂 Bazı türler bol ve uzun saatler güneş ışığı isterken kimi bitkiler günün çok kısa bir bölümünde güneş alsa da yaşamını sürdürebilir. Evin daha az aydınlık bölümlerini bu bitkileri kullanarak yeşillendirebilirsiniz.

Genel kuralımız şu: Pencereden uzaklaştıkça daha koyu yeşil yapraklı bitkiler tercih edin. Yaprağın rengi koyulaştıkça az ışığa daha rahat adapte olabilir diye düşünebiliriz. Ancak elbette en isabetli tercih bitkinin türüne göre hareket etmektir. Örneğin bir Opuntia türü kaktüsün rengi koyu olabilir ancak bu onun az ışık ile idare edebileceği anlamına gelmez 🙂

Az ışık isteyen 4 bitki önerisi

  1. Philodendron scandens

Kalp şekline benzer yaprakları ile Philodendron scandens bir tür sarmaşık yeşili.  Koyu yeşil yaprakları ile evin biraz daha az aydınlık yerlerinde de rahatlıkla yeşerebiliyor. Örneğin bir kitaplık rafından aşağı sarkacak şekilde konumlandırırsanız çok hoş görünebilir. Dibi hafif kurudukça su vermeniz bakımı için yeterli olacaktır. Dilerseniz bir tabure üzerine oturtabilir veya dikey bir çubuğa sardırarak yukarı yönlü hareketini de destekleyebilirsiniz.

2. Sansevieria türleri

Ülkemizde paşa kılıcı veya kaynana dili olarak da bilinen sansevieria türleri, en popüler bitkiler türlerinden. Her pazar günü #sansevieriasunday etiketiyle Instagram’da fotoğraf paylaşan yüzlerce insan görebilirsiniz. Sansevieria, bakımı en kolay olan bitkilerden biri diyebiliriz. Sulamayı unutsanız bile uzun süre dayanabilir. Sansevieria türlerini daha az aydınlık yerlerde rahatlıkla büyütebilirsiniz. İnsanlar ve hayvanlar için zehirli olduğunu ekleyelim. Tabii eğer yenilirse.

3. Spathiphyllum wallisii

Barış çiçeği veya yelken çiçeği olarak bildiğimiz Spathiphyllum wallisii, bir diğer az bakımla ve ışıkla hayatta kalabilen bitkilerden. İhtiyacı olan asıl şey iyi sulanma ve yüksek nemdir. Nemli ortamları pek sever. 

 

ZZ Plant Zamioculcas or ZZ  fits just about every need,handles low light, low water requirements,tough under indoor conditions.

4. Zamioculcas zamiifolia

Zeze bitkisi, ZZ çiçeği veya Zamia bitkisi olarak da bilinen Zamioculcas zamiifolia, genelde yarı aydınlık ortamlarda gayet mutludur ancak elbette kısa bir süre de olsa direkt güneş ışığı alsa daha da güzel büyür. Bakımı kolay bitkilerden biridir. Sulamayı unutsanız bile hemen yüzüstü bırakmaz. Ofis ortamında rahatlıkla yeşerebilir. Zamioculcas zamiifolia bitkisinin tek olumsuz özelliği yenildiğinde hem insanlar hem de hayvanlar için zehirli olmasıdır. Evde ufak çocuğu veya tüylü dostu olanlar için dikkat edilmesi gereken bitkilerdendir. ZZ bitkisini erişilemeyecek yüksekliğe koyarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Ev Yeşili

- reklam -
- reklam -

Son Yazılar

- reklam -

Önerilenler

- reklam -