Orkide bakımı gerçekten zor kabul ediyorum. Yıllardır seven sayan pek çok kişiden gelen orkidelerim genelde yerlerini sevmeyip ya soldular ya da bir türlü büyümediler. Yani bırakın çoğaltmayı büyütecek kadar bile bakamadım ancak son orkidemde şansım döndü. Yeni evdeki köşesini öyle sevdi ki bol bol yapraklandı ve köklendi. Orkide çoğaltma serüveni de işte böyle başladı.

Orkide çoğaltma yöntemlerinden biri ayırma yöntemi. Başka yöntemler de var onlarla ilgili de iyice bilgi edindikten sonra sizinle paylaşacağım. Orkideniz büyüdükten ve birkaç yıl çiçeklendikten sonra fazla büyüdüğünü düşünürseniz bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Phalaenopsis orkide genelde evlerimizde bulunan orkidelerden. Benimki de bu türden bir orkideydi. Bu tür orkideleri çoğaltmak için ayırma yöntemi denenebilir.

Ayırarak orkide çoğaltma yöntemi nasıl uygulanır?

Orkideler çiçeklenme döneminden sonra kök sürgünleri verir. Bu sürgünler üzerinde yeni yeşil yapraklar oluşur. Orkideniz iyice büyüdüyse ve bir çok kök sürgünü verdiyse ayırarak orkide çoğaltma yöntemini kullanabilirsiniz.

Ayırarak orkide çoğaltma yöntemi için orkideyi saksıdan hasar vermeden çıkarın.

Temiz suya batırarak köklere yapışan toprakların temizlenmesini sağlayın, böylece ayırma yerlerini daha rahat görebilirsiniz.

Orkideyi ayırırken en az bir sürgün vermiş ve 3-4 yaprağı olacak şekilde bölmelisiniz. Budama makası kullanarak orkideleri ayırın.

Ayırdığınız her orkideyi ayrı bir saksıya dikmelisiniz. Orkideyi yerleştirdikten sonra üzerine orkide toprağı koyun ve bir destek çubuğu ile sabitleyin.

Orkide çoğaltma yapacaksanız 2 yılda bir bu yöntemi uygulamak mantıklıdır. Orkidenin yeni saksıda kökleri tutunursa yeni çiçekler açacaktır. Bırakın 1 yıl büyüsün ve çiçek açsın. 2 yıl sonra yeterince büyüdüyse ayırarak çoğaltabilirsiniz.

Orkideyi ayırırken de bitki bakımındaki steril çalışma çok önemli. Dezenfektan veya alkolle alet temizliği yapmayı unutmayın.

Ev Yeşili, 2019

🍃 https://www.instagram.com/evyesili/

🍃 https://evyesili.com/

🍃 https://www.facebook.com/pg/evyesili/

🍃 https://www.gizemaydogan.com/

🍃https://www.youtube.com/c/RootsBuds