Aloe ve Agave sıklıkla karıştırılan bitki cinsleridir. Her ikisi de kuraklığa dayanıklı olsa ve birbirine benzese de birbirine yakın akraba olan cinsler değildir. Aloe ve Agave arasındaki farklar ve benzerlikler neler? 

Sınıflandırma farklılıkları

Aloe, Asphodelaceae ailesine ait bir cinstir. Bu cins bitkiler güle benzeyen bir yapıda sıralanan etli yaprak yapısına sahiptir. Agave cinsi türler de güle benzeyen yapıda etli yapraklara sahip olsa da bu cins bitkiler Asparagaceae (Kuşkonmazgiller) ailesine aittir.

Köken farklılıkları

Aloe bir “eski dünya” bitkisidir. Kökeni Sahra Altı Afrika, Suudi Arabistan Yarımadası ve Madagaskar’dır. Aloe cinsi bu bölgeden Akdeniz ve Güney Afrika’ya yayılmıştır. ABD gibi dünyanın pek çok yerinde yetişseler de buraya özgü bitkiler değillerdir. Agave ise yeni dünya bitkilerindendir. Anavatanı Meksika ve Güneybatı Amerika’dır. 

Yapı farklılıkları

Aloe ve Agave cinslerini birbiriyle karıştırmak çok kolaydır. Birkaç fark ile ayrımı yapmak mümkün olsa da konuya uzak biri tarafından karıştırılmaları muhtemeldir. Genellikle Agave cinsi Aloe cinsine göre daha büyük ve daha dikenlidir. Agave ‘ın dikenleri çok keskindir ve batarsa acıtır. Aloe’nin “dişleri” ise dokunulduğunda acı verici bir sivriliğe sahip değildir. Daha yumuşaktır.

Agave ve Aloe cinsini ayırmanın en etkili yolu her ikisinin de yaprağını ikiye kırmaktır. Aloe yaprağı hızlıca kırılır ve içinden bir jel çıkar. Agave ise çok dayanıklıdır, kırılabilmesi için dikenlerini kesmek gerekir.

Çiçek farklılıkları

Aloe çiçekleri boru şeklindedir ve uzun gagalı kuşlar için döllenmeye çok uygundur. Uzun çubukların tepesinde öbek halinde açarlar. Aloe ilkbahar veya yaz aylarında çiçek açar ve  beyaz, turuncu, kırmızı veya mor olabilir.

Agave çiçekleri bitkinin tam ortasından yukarı doğru uzanan dev bir sap tepesinde açar. Bu çiçek sapı (somak denir) genellikle bitkinin kendinden çok daha büyüktür. Tepesinde bir çalı gibi çiçek öbeği bulunur. Çiçek sapı oluşumu bitkinin enerjisini öyle çok harcar ki genellikle ana bitki bu süreç sonunda ölür. Bir diğer deyişle Agave cinsi bitkiler çiçek açabilmek için kendilerini öldürür. Agave 10-30 yaş aralığında ve hayatlarında yalnızca bir kez çiçek açar. Çiçek açma süresi bazen çok daha uzun olabilir. Bu sebeple “Yüzyıl bitkisi” olarak da anılır.

Ev Yeşili

Önceki İçerikLalenin ilginç hikayesi ve lale soğanı dikim rehberi
Sonraki İçerikDoğru orkide sulaması nasıl yapılır?
Merhaba ben Gizem ya da bu sitede Ev Yeşili :) Gizem Aydoğan kimdir? 🎓 2011 İstanbul Üniversitesi Tercümanlık bölümünden mezun oldum. 👩‍💻 2010-2018 yılları arasında Milliyet.com.tr bünyesindeki Lifestyle yayın kanallarında editörlükten yayın koordinatörlüğüne pek çok görev aldım. Türkiye'nin en çok trafik alan kadın portalı PembeNar.Com kuruluşunda yer aldım. Onlarca marka ile onlarca sponsorlu içerik projesi yürütme fırsatım oldu. 👩‍💻 2018-2020 yılları arasında Hürriyet.com.tr Lifestyle Yayın Koordinatörü olarak görev aldım. 👩‍💻 2020-2021 yılları arasında Oriflame Türkiye & Afrika Dijital ekibinde danışman olarak görev aldım. 👩‍🌾 2019 yılında hobi olarak başladığım Ev Yeşili yolculuğuna 2021 itibariyle tam zamanlı olarak devam ediyorum. 👩‍🎓 2020- İstanbul Üniversitesi Bahçe Atölyesi - Ev Bitkileri Bakımı ve Yaprak Zararlıları ile Mücadele Eğitimi 👩‍🎓 2020- Halen devam ettiğim Tel Aviv Üniversitesi - Daniel Chamowitz - Understanding Plants Online Eğitimi 👩‍🎓 2021 - İyiEkim ve Orman6 - Permakültür Tasarımına Giriş Eğitimi 👩‍🎓 2021 - Oregon State University - Master Gardener Program Online Eğitimi ile bitki bakımı konusunda kendimi eğitmek için çalışıyorum. 🌿 Ev Yeşili, Youtube, Instagram, Facebook ve websitesi üzerinden her ay yüzbinlerce kullanıcıya erişen bir bitki bakımı markasıdır. Bitki bakım yolculuğumda bana eşlik etiğiniz için teşekkürler. #fotosentezinesağlık